Nordea logotype

Utskriven 2010.07.31

Cellulosafabriksprojekt i Tasmanien

2010.01.06Nordea får för närvarande frågor från privatpersoner och organisationer om finansieringen av en planlagd cellulosafabrik i Tasmanien i Australien.

Nordea har inte fattat beslut om att ingå avtal om finansiering av projektet.

När kunder vänder sig till oss angående nya projekt överväger vi naturligtvis om finansiering är i överensstämmelse med våra interna riktlinjer. Social och miljömässig påverkan vägs alltid in och vi finansierar inte projekt som står i konflikt med internationella normer.

Banken kan generellt inte kommentera potentiella kunder och deras projekt men som den aktuella frågan hittills presenterats i medierna kommer Nordea inte att stå som finansiär.

Som en del av vårt samhällsansvar har Nordea skrivit under FN’s Global Compact, FN’s miljödeklaration för finansiella företag (UNEP FI), de så kallade Equator Principles, samt stödjer OECD’s riktlinjer för multinationella företag.