Vi bryr oss om miljøet
Miljømål
I 2009 satte vi oss som mål å redusere CO2-utslippene med 18.000 tonn innnen 2016.
Vi skal:
- redusere energiforbruket med 15 prosent (mwh/årsverk)
- redusere reisevirksomheten med 30 prosent (reiser/årsverk)
- redusere papirforbruket eksternt med 50 prosent (tonn/kunde)
- redusere papirforbruket internt med 50 prosent (tonn/årsverk)
Miljøsertifisering
All strømmen Nordea bruker i Norden, er sertifisert som "grønn" med Renewable Energy Certificates.
Høsten 2009 ble 14 av bygningene ved Nordeas hovedkontorer i København, Helsinki, Oslo og Stockholm sertifisert som "grønne" bygninger med LEED Green Building certifications
. I 2010 fortsatte vi arbeidet, og kontoret vårt Panorama Tower Espoo fikk såkalt LEED commercial certification som det første i Europa.
Sertifiseringsprosessen lærte oss mye om hvordan vi best kan vedlikeholde kontorene og sørge for at de er energieffektive og miljøvennlige. Vi vurderer nå å også sertifisere hele kontornettet vårt.
Vi har blitt medlem av Green Building Councils (GBC)
i alle de nordiske landene slik at vi både kan lære av andre selskaper og dele erfaringene fra vårt Ecological Footprint-program. GBC-nettverket er et godt forum for dette. Forumet gir også gode muligheter til å påvirke tjenesteleverandører og stille krav om miljøvennlige tjenester.
Færre tjenestereiser
Det er en tendens i internasjonale selskaper at det reises mye. Nordea bruker moderne teknologi for å redusere antall tjenestereiser. Virtuelle møter verner miljøet og sparer tid og penger.
Avansert system for møter på tvers av landegrensene
Vi trenger å ha møter på tvers av landegrensene i Nordea, men vi trenger ikke bestandig møte fysisk. Vi har nå avanserte systemer for videokonferanser og har økt kapasiteten i vårt interne nettverk slik at vi kan ha videomøter. Vi kan også ha såkalte "live meetings" via alle PC-er med webkameraer. Målet er å redusere antall tjenestereiser med 30 prosent mellom fra 2008 til 2016.





