Nordea: Asuntolainan hoitokyky pysynyt hyvänä

01.09.10 13:38 | Lehdistötiedotteet Kotitalouksien kyky hoitaa asuntolainaa pysyi edelleen hyvänä vuoden 2010 alkupuoliskolla. Asuntojen hintojen nousu on kuitenkin kääntänyt indeksin lievään nousuun: Nordean asuntoindeksin pisteluku oli tarkastelukauden lopussa 31,8, kun se viime vuoden lopussa oli 31,1. Asuntolainojen hoitoa helpottaa merkittävästi edelleen ennätysmatala korkotaso.

Keskimääräinen korko laski tarkastelujaksolla vuoden 2009 neljännen neljänneksen 2,0 prosentista 1,9 prosenttiin. Eniten asuntoindeksi nousi Porvoossa, Rovaniemellä ja Kajaanissa. Sen sijaan Lahdessa, Mikkelissä ja Kotkassa pisteluvut laskivat hienoisesti.

- Heikoin asuntolainan hoitokyky oli Helsingissä (45,6) ja paras se oli Kotkassa sekä Porissa (21,4). Helsinkiläisen kotitalouden asuntolainan kuukausikustannus nousi 796 euroon, jossa nousua on lähes 30 euroa kuukaudessa. Porilaiskotitalouden lainakulu nousi vuodenvaihteeseen verrattuna vain 8 euroa ja on nyt 307 euroa, kertoo ekonomisti Reijo Heiskanen.

Asuntojen hinnat nousivat koko maan tasolla hieman. Asunnon keskimääräinen hinta koko maan tasolla on 163 277 euroa. Helsingissä se on 271 872 euroa, kun taas halvimmalla asunnon saa nyt Porista, jossa se maksaa 104 755 euroa.

Vaikka asuntojen hinnat ovat nousseet, ennätysmatala korkotaso pitää kuukausittaisen lainakustannuksen toistaiseksi varsin matalana. Matalan korkotason alas painamien kustannusten ei kuitenkaan pidä antaa liiaksi ohjata päätöksentekoa. Asunnon ostosuunnitelmia ja lainanhoitolaskelmia tehdessä pitää huomioida tuleva korkojen nousu. Pankissa laskelmat tehdään nykyisin 6 %:n korolla.

- Uutta asuntolainaa ei nykyisellä korkotasolla pidä missään nimessä mitoittaa oman maksukyvyn ylärajoille. Myös lainan korkosuojaaminen on järkevää nyt, kun korot vielä ovat alhaalla, yksityistalouden ekonomisti Anu Numminen muistuttaa.

Asunnon hintaLainan
hoitomeno/kk
Indeksi 4/2009Indeksi 1/2010Indeksi 2/2010Muutos
Q4-Q2
Koko maa16327747831,131,531,8+0,7
Helsinki27187279644,545,245,6+1,1
Espoo23616069137,338,138,1+0,8
Porvoo16619548629,230,132,0+2,8
Vantaa19146256034,334,935,3+1,0
Tampere16704048931,432,032,4+1,0
Hämeenlinna13708840128,027,528,3+0,3
Kuopio14400042127,329,029,2+0,9
Turku14277141827,528,129,0+1,5
Joensuu13271038827,827,428,1+0,3
Mikkeli12349436126,827,726,6– 0,2
Lappeenranta12879437725,725,926,5+0,8
Jyväskylä13655040026,826,726,9+0,1
Vaasa12702737224,325,524,7+0,4
Oulu12756537324,224,425,0+0,8
Lahti12226635826,025,525,4– 0,6
Seinäjoki11566133824,225,124,20,0
Kokkola11758124423,224,124,2+1,0
Kotka10713631421,520,521,4– 0,1
Rovaniemi12257335922,925,124,9+2,0
Pori10475530721,120,721,4+0,3
Kajaani11028532320,720,922,4+1,7

Nordean asuntoindeksissä asuntolainan hoitokulu on laskettu 76,8 neliön asunnolle, joka on Tilastokeskuksen mukaan suomalaisen asunnon keskikoko. Esimerkkiasiakas on ottanut lainaa 70 prosenttia asunnon hankintahinnasta ja laina-aika on 25 vuotta.

Lähtökohtana on, että lainanhoitokustannukset ilman verovähennyksiä eivät saisi ylittää 25 prosenttia kotitalouden bruttotuloista. Indeksin luku 100 kuvaa tilannetta, jossa kotitalous käyttää 25 prosenttia bruttotuloistaan asuntolainan hoitokustannuksiin. Mitä pienempi luku on, sitä parempi on kotitalouden kyky hoitaa indeksin esimerkkiasuntoon tarvittavaa asuntolainaa juuri tällä hetkellä.

Lisätietoja:
Anu Numminen, yksityistalouden ekonomisti, (09) 165 88218
Reijo Heiskanen, ekonomisti, (09) 165 59942
Kati Tommiska, lehdistöpäällikkö, (09) 165 42320