Resultat for 4. kvartal og året 2019

06-02-20 6:30 | Børsmelding

Nordea Bank Abp – Regnskapsmelding
 
Konsernsjef Frank Vang-Jensens kommentar til resultatet:

– Vi er i gang med gjennomføringen av den nye forretningsplanen. Vi fokuserer på å levere på de økonomiske målene vi la frem på kapitalmarkedsdagen i oktober – og vi er i rute.

Fokuset på kunder og inntektstiltak ga økt forretningsvolum i den siste delen av 2019, som vises på topplinjen. Sammenlignet med fjerde kvartal 2018 har inntektene økt med 6 %. Vi har også levert på kostnadsplanene, med en kostnadsreduksjon på 5 %, som har ført til at forholdet mellom kostnader og inntekter er forbedret til 57 %. Selv om vi beveger oss i riktig retning, gjenstår det mye arbeid før vi kan nå målet om et forhold mellom kostnader og inntekter på 50 % i 2022.

Kundene er stadig mer tilfreds med det vi leverer, og i 2019 lanserte vi den nye, nordiske mobilbankplattformen som har blitt godt mottatt av kundene. Vi er ikke fornøyd, men kundetilfredsheten har nå en positiv utvikling i alle forretningsområdene.

Jeg er glad for å kunne rapportere at utlån øker i alle forretningsområder, og for fjerde kvartal på rad har vi hatt nettoinngang til midler til forvaltning. Midler til forvaltning nådde et historisk høyt nivå med EUR 324 mrd.
 
Ren kjernekapitaldekning (CET1) økte til 16,3 %, som er cirka 320 basispunkter over forventet myndighetskrav for første kvartal 2020, og cirka 120 basispunkter over kapitalbufferen. Det betyr at vi har et solid balanseregnskap som gjør at vi kan imøtekomme eventuelle endringer i myndighetskrav og utnytte vekstmuligheter.

Justert avkastning på egenkapitalen (ROE) i kvartalet var 7,6 %, sammenlignet med målet for 2022 på over 10 %.

Styret foreslår et utbytte per aksje på EUR 0,40, i tråd med kommunikasjonen i rapporten for tredje kvartal.

Det er flere lovende tegn i starten på den nye fasen for Nordea, men vi har fortsatt mye arbeid foran oss for at vi skal kunne komme dit vi ønsker å være. Derfor fortsetter vi å ha fokus på de tre hovedprioriteringene for å levere på de økonomiske målene for 2022: 1) optimalisere driftseffektivitet, 2) gjennomføre tiltak som øker inntekten, og 3) skape positive kundeopplevelser. Vi beveger oss i riktig retning og er fast bestemt på å levere.

Resultat for året 2019 mot året 2018

  • Netto renteinntekter EUR 4318m, -4 %
  • Samlede driftsinntekter EUR 8635m, -6 %
  • Samlede driftsinntekter1 EUR 8497m, -1 %
  • Samlede driftskostnader EUR -5986m, 19 %
  • Samlede driftskostnader1 EUR -4877m, -1 %
  • Netto tap på utlån EUR -536m, 210 %
  • Netto tap på utlån1 EUR -254m, 47 %
  • Driftsresultat EUR 2113m, -47 %
  • Justert driftsresultat1,2 EUR 3366m, -4 %
  • Ren kjernekapitaldekning3 16,3 % mot 15,5 %
  • Kostnader i forhold til inntekter 69 % mot 55 %
  • Kostnader i forhold til inntekter1 57 % mot 57 %
  • Kostnader i forhold til inntekter1,2 57 % mot 57 %
  • Netto tap i forhold til utlån, avskrevet kostnad 22 basispunkter mot 7 basispunkter
  • Avkastning på egenkapitalen 5,0 % mot 9,7 %
  • Avkastning på egenkapitalen1,4 8,1 % mot 8,5 %

Resultat for 4. kvartal 2019 mot 4. kvartal 2018

  • Netto renteinntekter 1108m, -3 %
  • Samlede driftsinntekter EUR 2294m, 8 %
  • Samlede driftsinntekter 1 EUR 2156m, 6 %
  • Samlede driftskostnader EUR -1179m, -15 %
  • Samlede driftskostnader 1 EUR -1179m, -5 %
  • Netto tap på utlån EUR -102m, 240 %
  • Netto tap på utlån1 EUR -102m, 240 %
  • Driftsresultat EUR 1013m, 44 %
  • Justert driftsresultat1,2 EUR 822m, 14 %
  • Ren kjernekapitaldekning 3 16,3 % mot 15,5 %
  • Kostnader i forhold til inntekter 51 % mot 65 %
  • Kostnader i forhold til inntekter1 57 % mot 61 %
  • Kostnader i forhold til inntekter1,2  57 % mot 63 %
  • Netto tap i forhold til utlån, avskrevet kostnad 17 basispunkter mot 5 basispunkter
  • Avkastning på egenkapitalen 9,9 % mot 6,3 %
  • Avkastning på egenkapitalen1,4 7,6 % mot 6,7 %

Valutakurser brukt for poster i resultatregnskapet i 4. kvartal 2019: DKK 7,4661, NOK 9,8499 og SEK 10,5848.
1 Ekskl. poster som påvirker sammenlignbarhet, se side 6 i rapporten for 4. kvartal og året 2019 for mer informasjon.
2 Justert for resolusjonsavgifter før skatt: EUR -53m I 4.kvartal 2019, EUR -52m i 3. kvartal 2019 og EUR -42m i 4. kvartal 2018 (avskrevet lineært).
3 Kapitaldekningene er inkludert resultatet etter fradrag av opptjent utbytte. Tallene for 2018 har ikke blitt revidert på grunn av endret innregning og presentasjon av resolusjonsavgifter (se Note 1 i rapporten for 4. kvartal og året 2019 (på engelsk) for mer informasjon).
4 Justert for resolusjonsavgifter etter skatt:  EUR -40m i 4.kvartal 2019, EUR -40m i 3. kvartal 2019 og EUR -32m i 4. kvartal 2018 (avskrevet lineært).

Resultatregnskap
 4. kv3. kv 4. kv Jan–desJan–des 
 20192019Endr. %2018Endr %20192018Endr %
EURm        
Netto renteinntekter1108108321142-343184491-4
Netto gebyr- og provisjonsinntekter77575637208301129931
Netto resultat på poster til virkelig verdi266211261824610241088-6
Resultatet fra tilknyttede selskaper og joint        
ventures vurdert etter egenkapitalmetoden-113-10815-10750124-60
Andre driftsinntekter1462256460143232476-51
Sum driftsinntekter22942085102119886359172-6
         
Personalkostnader-648-924-30-744-13-3017-29981
Andre utgifter-375-3662-390-4-1639-15665
Avskriving, amortisering og nedskriving        
på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler-156-885-82-250-38-1330-482176
Sum driftskostnader-1179-2175-46-1384-15-5986-504619
         
Resultat før tap på utlån1115-90 7355226494126-36
         
Netto tap på utlån-102-331-69-30240-536-173210
Driftsresultat1013-421 7054421133953-47
         
Skattekostnad-26389 -20032-571-872-35
Resultat for perioden 750-332 5054915423081-50
         
Forretningsvolum, nøkkelposter 1   
         
 31. des30. sep 31. des    
 20192019Endr %2018Endr %   
EURmrd        
Utlån til kunder322,7328,3-2308,35   
Utlån til kunder, ekskl. gjenkjøpsavtaler303,9299,51291,64   
Innskudd og lån fra kunder168,7168,30165,02   
Innskudd fra kunder, ekskl. gjenkjøpsavtaler166,4161,93160,24   
Samlede eiendeler554,8585,9-5551,41   
Midler til forvaltning324,1313,83280,116   
Egenkapital31,530,5332,9-4   
         
Nøkkeltall2
         
 4. kv3. kv 4. kv Jan–desJan–des 
 20192019Endr %2018Endr %20192018Endr %
Resultat per aksje, utvannet, EUR0,19-0,08 0,13460,380,76-50
Resultat per aksje, løpende 12 mnd. til slutten av perioden, EUR0,380,32190,76-500,380,76-50
Aksjekurs1, EUR7,246,50117,30-17,247,30-1
Samlet avkastning til aksjonærene, %18,712,4 -17,5 10,5-19,5 
Foreslått/faktisk utbytte per aksje, EUR     0,400,69-42
Resultat per aksje1, EUR7,807,5538,15-47,808.15-4
Potensielt utestående aksjer1, million40504050040500405040500
Vektet gjennomsnittlig antall utvannede aksjer, millioner40394036040370403540370
Avkastning på egenkapital, %9,9-4,4 6,3 5,09,7 
Avkastning på egenkapital ekskl. immaterielle eiendeler, %11,3-5,0 7,2 5,711,1 
Avkastning på risikovektede eiendeler, %2,0-0,9 1,3 1,02,0 
Avkastning på egenkapital med avskrevne resolusjonsavgifter, %9,4-4,9 5,9 5,09,7 
Kostnader i % av inntekter51104 65 6955 
Kostnader i % av inntekter med avskrevne  resolusjonsavgifter54107 67 6955 
Netto tap i forhold til utlån, avskrevne kostnader, basispunkter31755-695240227214
Ren kjernekapitaldekning1,4,5,6,7, %16,315,4 15,5 16,315,5 
Kjernekapitaldekning1,4,5,7, %18,317,4 17,3 18,317,3 
Kapitaldekning1,4,5,7, %20,820,0 19,9 20,819,9 
Kjernekapital1,4,7, EURmrd27,527,3127,0227,527,02
Risikovektede eiendeler4, EURmrd150156-4156-4150156-4
Antall medarbeidere (årsverk)129 00029 469-228 990029 00028 9900
Økonomisk kapital1,7, EURmrd25,726,5-326,6-325,726,6-3

 
1 Slutten av perioden.
2 Se https://www.nordea.com/en/investor-relations/reports-and-presentations/group-interim-reports/ for mer detaljert informasjon angående nøkkeltall definert som alternative resultatmålinger.
3 Inkluderer utlån til kunder rapportert under Assets held for sale i Q1 2018 (på engelsk).    
4 Inkluderer resultatet for perioden.
5 Endringer i gjeldende kapitalkravregime (se kapitlet Other information i rapporten for 4. kvartal 2019 (på engelsk) for mer informasjon).
6 Inklusive resultatet for perioden justert for opptjent utbytte.
7 Kapitaldekningen for 2018 har ikke blitt revidert på grunn av endret innregning og presentasjon av resolusjonsavgifter (se Note 1 i rapporten for 4. kvartal 2019 for mer informasjon).

Utsikter
Hovedprioriteringer for å lykkes og nå de økonomiske målene
Nordeas plan dreier seg om fokus på tre hovedprioriteringer for å kunne levere på de økonomiske målene for 2022: 1) optimalisere driftseffektivitet, 2) gjennomføre tiltak som øker inntekten, og 3) skape positive kundeopplevelser.

Økonomiske mål 2022
Nordeas økonomiske mål for 2022 er:

  • en avkastning på egenkapitalen på over 10 %
  • et forhold mellom kostnader og inntekter på 50 %

Kostnader
For 2020 forventer Nordea at de samlede kostnadene vil være under EUR 4,7 mrd. med videre planlagte netto kostnadsreduksjoner etter 2020.

Kapitalpolicy
Kapitalbuffer på 150–200 basispunkter over det lovpålagte kravet til kjernekapitaldekning, gjeldende fra 1. januar 2020.

Utbyttepolicy
Utbyttepolicyen stipulerer et utdelingsforhold på 60–70 %, som gjelder for overskudd generert fra 1. januar 2020. Nordea vil kontinuerlig evaluere muligheten for å bruke tilbakekjøp av aksjer som et verktøy til fordeling av overskuddskapital.

Kredittkvalitet
Ny: Basert på dagens makroøkonomiske klima er Nordeas forventninger til kommende kvartal at kredittkvaliteten stort sett vil være uendret.

Tidligere: Nordeas forventninger for de neste kvartalene er at nettotap vil være lave og ligge rundt gjennomsnittsnivået for 2018. De makroøkonomiske utsiktene er imidlertid mer usikre.

Utbytteforslag
Den 31. desember 2019 utgjorde Nordea Bank Abps utdelbare overskudd, inkludert årets resultat, EUR 18 166 606 378,45, og den frie egenkapitalreserven utgjorde EUR 4 590 425 994,62. Styret foreslår til den ordinære generalforsamlingen i Nordea Bank Abp, som finner sted 25. mars 2020, at det skal utbetales et utbytte på EUR 0,40 per aksje basert på den godkjente balansen for regnskapsåret, som ble avsluttet 31. desember 2019.

Risikovekter på næringseiendom
Risikovektene på næringseiendom i Sverige og Norge ble redusert fra 100 % til 50 % etter at Den europeiske sentralbanken oppdaterte en tidligere beslutning i forbindelse med den årlige tilsynsdialogen.

Pilar 2-krav (P2R)
Nordea mottok den endelige beslutningen etter tilsyns- og evalueringsprosessen (SREP) den 10. desember 2019, inkludert et P2R-krav på 1,75 %, gjeldende fra 1. januar 2020. 

Du finner den fullstendige rapporten på engelsk på nettstedet vårt via lenken nedenfor.
Nordea Group Q4 2019 Report

For mer informasjon:

Frank Vang-Jensen, konsernsjef, +358 503 821 391  Christopher Rees, Group CFO, +45 5547 2377
Rodney Alfvén, leder av Investor Relations, +46 72 235 05 15 Christian Steffensen, kommunikasjonsdirektør, Nordea i Norge,+47 408 82 373

Informasjonen i denne børsmeldingen er i overensstemmelse med EUs forordning om markedsmisbruk og ble offentliggjort av kontaktpersonene over 07.30 EET (06.30 CET) 6. februar 2020.
 
Vi bygger sterke og nære relasjoner gjennom vårt engasjement for kundene og samfunnet. Vi hjelper kundene våre med å nå mål og virkeliggjøre drømmer gjennom å tilby relevante finansielle løsninger. Vi er den ledende banken i Norden. Nordea-aksjen er notert på Nasdaq Helsinki, Nasdaq Copenhagen og Nasdaq Stockholm. Les mer om oss på nordea.com.