Tips till dig som ska köpa din första bostad

Ingela Gabrielsson

2022-04-25 11:20

Det kan vara spännande och nervöst att köpa sin första egna bostad. Nu ska drömmen om den första bostaden få möta verkligheten. För att lyckas behöver du tänka igenom dina behov och önskemål, och inte minst, räkna på din ekonomi och ställa in dig på vad som är ekonomiskt möjligt.

För närvarande har vi en högre inflation än vanligt och även räntorna stiger. Det kan dämpa bostadspriserna. Samtidigt stiger andra priser till exempel på livsmedel och din egen köpkraft kan bli sämre. Därför är det nu extra viktigt att du har en buffert på minst två månadslöner för ökade och oväntade utgifter. Och kom ihåg att det finns mer än en drömbostad! Det är viktigt att du känner dig trygg med ditt bostadsköp och din ekonomi.

Tips för att lyckas med livets kanske största inköp

 • Först och främst, ansök om ett lånelöfte. Det är ett förhandsbesked från din bank om hur mycket du som mest får låna till en bostad utifrån din ekonomi. Du kan enkelt ansöka direkt på bankens hemsida. Tänk på att du alltid måste kunna betala 15 procent av köpeskillingen kontant.
   
 • Gör också en egen genomgång av din ekonomi för att se vad den skulle tåla i form av nya boendekostnader. Vilka av dina nuvarande utgifter är du beredd att avstå ifrån? Det är bara du som vet vad du lägger pengar på idag, till exempel gymkort, restaurangbesök, resor, egen bil eller annat som kostar en hel del.
   
 • Kom ihåg att räkna med flyttkostnader, och löpande utgifter för media och för hemförsäkring.
   
 • Dags att gå på visningar! Gå på många visningar, bilda dig en uppfattning om vad som finns, hur priserna ser ut och vad du vill ha för bostad.
   
 • Tänk nytt och leta i ett större geografiskt område än du först tänkte. Områden som inte är så heta idag kan bli det imorgon. Undersök kommunikationer och pendelavstånd. Ingen bostad är perfekt, men det finns fler än en som är bra.
   
 • När du hittat en intressant bostad, undersök föreningens ekonomi. Ställ frågor om vad som ingår i månadsavgiften, hur föreningens egen ekonomi är med lån, renoveringar och liknande. Fråga mäklaren och föreningens ordförande.
   
 • När du vill lägga ett bud, bestäm din egen övre gräns för vad du är beredd att betala och håll fast vid den. Det är lätt att dras med när fler lägger bud. Håll känslorna i styr och kom ihåg att det finns fler lägenheter som kan passa dig.

Lycka till med ditt bostadsköp!

Tips för en mer hälsosam privatekonomi

En hälsosam privatekonomi handlar om att skapa balans, och varje ny fas i livet påverkar din ekonomi. Här har vi samlat tips för att du ska kunna skapa en sund privatekonomi du mår bra av.

Tycker du också att våra unga behöver lära sig mer om privatekonomi för att stå bättre rustade när de lämnar skolan? Nordea engagerar sig genom sitt program Ekonomipejl där vi kommer ut i skolorna och delar med oss av vår kunskap i vardagsekonomi.

Du kan läsa mer om det och anmäla ditt intresse på www.nordea.se/ekonomipejl.

Nordea håller också kundträffar i digital coachning för att hjälpa alla som vill komma igång med digitala banktjänster. På nordea.se kan du läsa mer.

Privatekonomi